fbpx
Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

 

Pewnie nieraz zastanawiałeś się, co powinno zadecydować o Twoim zakupie tej konkretnej rzeczy, której potrzebowałeś.

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Czy znaczenie ma cena? Jakość? Jedno i drugie? A może jest coś, o czym nie wiesz, a powinieneś wziąć ten detal pod uwagę?

Zazwyczaj szukałeś wtedy wskazówek na temat tego, jakie cechy produktu wziąć pod uwagę, zanim dokonasz zakupu.

Przed podobnym dylematem staniesz, gdy zdecydujesz się na inwestycję w panele fotowoltaiczne. Będziesz zastanawiał się, na które parametry paneli słonecznych zwrócić uwagę i dlaczego.

Dlatego napisałem w tym artykule o najważniejszych parametrach paneli słonecznych, na które powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem. Opisałem też cechy paneli słonecznych marki Jinko Solar, którą polecam moim klientom.

Najważniejsze parametry paneli słonecznych

Zanim zdecydujesz się podpisać umowę na zakup paneli fotowoltaicznych, daj sobie czas na analizę najważniejszych parametrów paneli słonecznych.

Nie podejmuj decyzji pochopnie i sprawdź takie dane paneli słonecznych, jak:
moc modułu,
– sprawność,
– współczynnik temperaturowy,
– dostępność,
– producent,
– czas i warunki gwarancji,
– cena.

Moc modułu

Maksymalną moc modułu, jaką może uzyskać wyraża się w „watopikach” (Wp). Moc dobrych modułów wynosi powyżej 330 Wp na niedużej powierzchni około 1,7 m2. Najczęściej wysoką moc modułu osiągają panele monokrystaliczne, czyli zbudowane z monokryształu krzemu.

Nie daj się zwieść chwytom marketingowym niektórych producentów, którzy chwalą się większą mocą modułów od konkurencji. Najczęściej te mocniejsze moduły zajmują dużo większą powierzchnię.

Wahając się między panelami słonecznymi o różnych mocach modułów, zwróć uwagę na kolejny z parametrów, czyli sprawność, o którym piszę niżej.

Sprawność paneli fotowoltaicznych

Mierzy się w % i oznacza ile procent pobranej przez panele energii słonecznej zostanie przerobiona w energię elektryczną, czyli prąd. Optymalna sprawność paneli fotowoltaicznych powinna być zbliżona do 20%.

Sprawność paneli w dużej mierze zależy od materiału z którego zostały zbudowane. Największą sprawność osiągają panele monokrystaliczne. Sprawność monokrystalicznych paneli słonecznych osiąga między 18 – 21 % i jest to bardzo wysoki wynik. 

Oprócz materiału, na sprawność paneli wpływa też ich moc oraz powierzchnia, jaką panele zajmują. Jak wspomniałem wyżej, większa moc modułu może oznaczać potrzebę zajęcia większej powierzchni, a niekoniecznie większą sprawność.

Z kart katalogowych JINKO SOLAR wynika, że ich panele słoneczne  w zależności od konkretnych modułów charakteryzują się sprawnością powyżej 20%.

Współczynnik temperaturowy

Jest mierzony w % i określa spadek mocy paneli słonecznych przy wzroście temperatury powyżej 25 stopni Celsjusza na zewnątrz.

Im niższa więc wartość współczynnika temperaturowego, tym bardziej wydajne są Twoje panele fotowoltaiczne w czasie letnich upałów.

Jak wspomniałem wyżej, panele słoneczne najlepiej pracują w temperaturze 25 stopni Celsjusza. Można więc powiedzieć, że panele fotowoltaiczne nie lubią upałów i pracują podczas nich z mniejszą mocą.

Producent paneli słonecznych

Na rynku paneli fotowoltaicznych znajdziesz wiele wartych uwagi marek. Jakiego doradcy fotowoltaicznego byś nie zapytał, to każdy przedstawi Ci inny ranking najlepszych producentów paneli słonecznych, bo opinie są podzielone (tak jak np. z markami samochodów – temat rzeka). 

Co ważne, to to by producent znajdował się na liście TIER-1, stworzonej przez renomowaną firmę badawczą Bloomberg. Pozycja marki produkującej panele słoneczne na liście TIER-1 jest jej międzynarodowym wyznacznikiem.

Zwróć też uwagę na to, czy dana marka produkuje panele słoneczne dopasowane do potrzeb polskiego rynku. Producent, którego wybierzesz powinien posiadać w sprzedaży panele słoneczne dostosowane do polskich norm energetycznych.

Rekomendowane przeze mnie panele marki JINKO SOLAR są na szczycie listy TIER-1 i są w pełni dopasowane do potrzeb polskiego rynku. 

Co więcej, przyjmuje się, że co dziesiąty moduł na świecie wyszedł właśnie z fabryki JINKO SOLAR. Świadczy to o tym, że ten producent jest godny uwagi i zaufania.

Dostępność paneli słonecznych

Zanim wybierzesz producenta i zaczniesz szukać firmy, która zajmuje się dystrybucją jego paneli słonecznych, sprawdź ile czasu zajmie dostawa fotowoltaiki do Twojego domu.

Znajdź firmę, która posiada swoje magazyny w Polsce, dzięki czemu unikniesz długiego terminu realizacji i ewentualnych problemów logistycznych.

Optymalny czas oczekiwania na dostawę paneli słonecznych do Twojego domu nie powinien zająć nie więcej niż 3-4 tygodnie. Przykładowo, panele słoneczne JINKO SOLAR mogą być u Ciebie nawet w 14 dni. Przyjadą do Ciebie z naszego magazynu, ponieważ zamawiamy całe kontenery i dbamy o dostępność produktu na bieżąco.

Czas i warunki gwarancji

To proste – im dłuższą otrzymasz gwarancję na swoje panele fotowoltaiczne, tym lepiej dla Ciebie i Twojego portfela. 

Dobra oferta gwarancyjna na panele fotowoltaiczne obejmuje gwarancję na:

  1. montaż na dachu na 5 lat,
  2. panele fotowoltaiczne na co najmniej 10-12 lat,
  3. liniowy spadek mocy do 83% wydajności po 25 latach.

Panele słoneczne marki JINKO SOLAR są objęte wyżej opisanymi warunkami,  a niektóre modele mają jeszcze lepsze gwarancje.

Przykładowo, moduły typu N (nowszej generacji) objęte są aż 25 letnią gwarancją (zamiast 10-12 lat) oraz gwarancją na liniowy spadek mocy do 87,4% wydajności po  30 latach.

Cena paneli słonecznych

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać pod względem ceny? Cena fotowoltaiki jest uzależniona od mocy instalacji, materiałów z jakich panele zostały wykonane i pozycji producenta na rynku.

Jako doświadczony handlowiec, sugeruję Ci znaleźć co najmniej 3 oferty paneli fotowoltaicznych z różnych półek cenowych.

Przeanalizuj i zestaw ze sobą wszystkie oferty i wybierz tę, która w największym stopniu odpowie na Twoje potrzeby.

Ile konkretnie kosztują panele słoneczne?

Za instalację fotowoltaiczną o mocy 3.3 kWp marki JINKO SOLAR zapłaciłbyś u mnie około 13 500 zł. W przypadku paneli słonecznych tej marki, płacisz przede wszystkim za jakość materiałów i bardzo wysoką wytrzymałość instalacji.

Możliwe, że znajdziesz tańszą ofertę od mojej. Zachęcam Cię jednak do sprawdzenia, czy tańsza konkurencja proponuje Ci tak samo dobre warunki gwarancji, profesjonalnych monterów z wieloletnim doświadczeniem w branży i równie wysoką jakość materiałów w tej niższej cenie.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zalety fotowoltaiki – poznaj korzyści! -> KLIK
U kogo kupić panele fotowoltaiczne? -> KLIK
Gotowe realizacje moich klientów -> KLIK
Dla jakiego domu panele słoneczne są najlepsze? -> KLIK
Jak uzyskać pieniądze na panele fotowoltaiczne? -> KLIK
Fotowoltaika dla rolników -> KLIK

Masz pytania?

Porozmawiaj ze mną na temat tego, jakie panele fotowoltaiczne wybrać. Zapytaj mnie o inne cechy paneli słonecznych, o których słyszałeś, a ja powiem Ci, czy są istotne.

Możesz też wypełnić krótki formularz na samym dole tej strony, bądź napisać/zadzwonić do mnie.

 

Nazywam się Mateusz Englot
jestem specjalistą ds. fotowoltaiki

Jestem tutaj po to, aby pokazać Ci czym są odnawialne źródła energii, a także pomóc Ci w doborze najbardziej optymalnych rozwiązań dla Twojego domu lub firmy.

Social media

Zobacz także te artykuły

Nazywam się Mateusz Englot
jestem specjalista ds. fotowoltaiki

Jestem tutaj po to, aby pokazać Ci czym są odnawialne źródła energii, a także pomóc Ci w doborze najbardziej optymalnych rozwiązań dla Twojego domu lub firmy.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ,
A JA DOBIORĘ INSTALACJĘ DLA CIEBIE

Mateusz Englot - Fotowoltaika na Podkarpaciu logo

Zrób pierwszy krok

w kierunku taniej i ekologicznej energii!

Mateusz Englot

ERATO ENERGY - Fotowoltaika - Logo firmowe

Potrzebujesz profesjonalnej porady dotyczącej fotowoltaiki?

Rozwiej swoje wątpliwości dotyczące odpowiednich paneli słonecznych dla Twojego domu podczas bezpłatnej konsultacji ze mną. Wypełnij krótki formularz, a ja oddzwonię lub napiszę Ci maila w ciągu 1 dnia roboczego.

    Copyright 2020 © MateuszEnglot.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Strona by O.