fbpx
Jak wygląda zakup paneli słonecznych

Jak wygląda zakup paneli słonecznych – ścieżka krok po kroku

Jak wygląda zakup paneli słonecznych i cała ścieżka Twoich decyzji?

Jeśli zastanawiasz się, jakie kroki będziesz musiał podjąć, gdy zdecydujesz się na instalację paneli słonecznych, to dobrze trafiłeś!

Rozpisałem tutaj dla Ciebie całą ścieżkę, jaką przejdziesz od pomysłu, przez zakup do zwrotu inwestycji w panele słoneczne.

Umawiasz się ze mną na spotkanie
w Twoim domu

Po prostu napisz do mnie, zadzwoń, albo wypełnij formularz kontaktowy. Razem ustalimy dogodny termin spotkania w Twoim domu. Dzięki pierwszemu spotkaniu dowiesz się jak wygląda zakup paneli słonecznych w praktyce.

Podczas naszego pierwszego spotkania obejrzę dach Twojego domu, lub grunt (zależy, gdzie będziesz chciał postawić instalację), żeby ocenić dostępne możliwości.

Omówimy też najważniejsze elementy instalacji (falownik, panele, kable, skrzynki, zabezpieczenia, uziemienie) i ich planowane położenie.

Jeśli na miejscu okaże się, że masz mało miejsca na dachu domu lub budynku gospodarczego, a grunt nie nadaje się pod instalację lub ułożenie paneli na którymkolwiek z dostępnych miejsc może być skomplikowane – po spotkaniu przygotujemy dla Ciebie wizualizację projektu instalacji.

Dział projektowania przeanalizuje zrobione przeze mnie zdjęcia Twojej posesji i zebrane informacje. Ustali też, które miejsce będzie najlepsze i ile paneli się na nim zmieści. Gotowy projekt dostaniesz mailem. 

Analizujemy Twoje rachunki i dobieramy odpowiednie panele słoneczne

Podczas spotkania przeanalizuję też Twoje roczne zużycie prądu w kWh i zapytam o Twoje plany zakupowe po instalacji paneli słonecznych. Zwykła wymiana lodówki, kuchenki, czy piekarnika może mieć wpływ na zużycie prądu, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Tego typu sprawy powinniśmy wziąć pod uwagę podczas obliczania mocy paneli, jaka będzie dla Ciebie odpowiednia.

Gdy obliczę optymalną dla Ciebie moc paneli słonecznych z bezpiecznym zapasem, opowiem Ci skąd wzięły się te liczby, żebyś zrozumiał za co potencjalnie zapłacisz i w jakim czasie inwestycja Ci się zwróci.

Przedstawię Ci konkretną ofertę i zostawię ją dla Ciebie na kartce. Jeśli będziesz chciał, prześlę ją także mailowo, załączając karty katalogowe paneli, które Ci zaproponowałem w czasie spotkania. Gdy oferta wyjdzie ode mnie mailowo, poinformuję Cię również o tym SMSem, żebyś mógł sprawdzić, czy dotarła.

Jeśli jesteś klientem biznesowym i interesuje Cię leasing, to po spotkaniu wyszukamy dla Ciebie najlepszą ofertę u naszych partnerów i dam Ci znać w jej sprawie po kilku dniach.

Umówimy się też na konkretną datę ponownego kontaktu, podczas którego przekażesz mi swoją decyzję. Jeśli w międzyczasie zmienisz zdanie, lub wybierzesz inną ofertę, po prostu mi o tym szczerze powiedz. Nie obrażę się, a przynajmniej będę wiedział na czym stoję. 

Podpisujesz umowę na zakup i montaż paneli słonecznych

Gdy zdecydujesz się na zakup paneli słonecznych, umówimy się na podpisanie umowy.

Do podpisania umowy potrzebny będzie dowód osobisty osoby na którą będzie spisana umowa. Sugeruję, by umowa była spisana na właściciela budynku. Dzięki temu będzie mógł odliczyć sobie ulgę termomodernizacyjną przy rozliczeniu PITu.

Potrzebny będzie też dowód osobisty właściciela licznika, a jest to istotne, bo nie zawsze jest nim właściciel budynku.

Miej też przy sobie umowę z dystrybutorem energii i przykładową fakturę rozliczeniową. Dokumenty te zawierają takie informacje jak numer licznika, numer PPE, wartość zabezpieczenia przedlicznikowego i wielkość mocy przyłączeniowej, które wpisuje się w dokumenty.

Zanim przyjadę, sprawdź też numer działki i wymiary dachu, na którym ma stanąć instalacja fotowoltaiczna. Te informacje będą dla mnie przydatne.

Razem z umową, podpiszemy stosowne pełnomocnictwo, dzięki któremu będziemy mogli wyręczyć Cię w załatwieniu przyłączenia Twojej instalacji do sieci energetycznej. 

Porozmawiamy też o dogodnej dla Ciebie formie płatności. Za panele słoneczne możesz u nas zapłacić:

1) gotówką -> 50% wartości zamówienia uregulujesz przelewem
w ciągu kilku dni po podpisaniu umowy. Drugie 50% wpłacisz po montażu na podstawie wystawionej przez nas faktury.

2) kredytem –> pomogę Ci w tym i wprowadzę wniosek kredytowy w system podczas naszego spotkania. Procedura jest prosta i trwa zazwyczaj 15 minut.

3) leasingiem -> jeśli podczas pierwszego spotkania zgłosiłeś się po ofertę leasingową, to podczas podpisania umowy sfinalizujemy także ten temat.

Twoja umowa trafia do działu projektowego

Po podpisaniu umowy i Twojej pierwszej wpłacie, przekażemy wszystkie informacje o Twoim domu i instalacji do działu projektowego.

Jeśli okaże się, że konieczne będą zmiany w początkowych założeniach, to damy Ci o tym znać.

Gdy projekt będzie gotowy, prześlemy Ci go mailowo do akceptacji

Dział realizacji szykuje Twoje panele do wysyłki

Zaakceptowany projekt trafi do działu realizacji, gdzie zostanie przygotowana przesyłka z komponentami instalacji. Cały sprzęt instalacyjny zostanie do Ciebie dostarczony przez firmę kurierską z pokwitowaniem odbioru.

Nasza ekipa zadzwoni do Ciebie w ciągu kilku dni od Twojego odbioru przesyłki i uzgodni z Tobą termin montażu

Montujemy Twoje panele słoneczne

W ustalonym z ekipą montażową terminie, pojawią się specjaliści, którzy zamontują Twoje panele słoneczne. Nasi monterzy są bardzo dobrze przeszkoleni, a także posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, więc masz pewność, że zrobią to dobrze.

Montaż niedużej instalacji trwa zazwyczaj jeden dzień. W przypadku domowych instalacji powyżej 6 kWp może to być dwa dni robocze. 

Po dokonanym przez nas montażu, Twoja instalacja jest kompletna i gotowa do konfiguracji w aplikacji. Nasi monterzy pomogą Ci wgrać aplikację w telefon i ustawić w niej najważniejsze parametry.

Na potwierdzenie skończonego montażu, dostaniesz od nas podpisany protokół odbioru instalacji.

Pozostaje Ci już tylko dokonać końcowej wpłaty, jeśli wcześniej wpłaciłeś częściową zaliczkę.

Finalizujemy formalności u dystrybutora energii

Na podstawie podpisanego przez Ciebie pełnomocnictwa, przygotowujemy za Ciebie wniosek do operatora energetycznego o przyłączenie Twojej instalacji do sieci.

Operator w ciągu 30 dni od daty wpłynięcia dokumentu (nie myl z datą złożenia) skontaktuje się z Tobą w sprawie terminu wymiany licznika na dwukierunkowy i przyłączenia instalacji do sieci. Nie poniesiesz za te zmiany żadnych dodatkowych kosztów.

Gdy licznik zostanie wymieniony, a instalacja podłączona do sieci, dostaniesz odpowiedni protokół od swojego operatora.

Na koniec otrzymasz tak zwaną umowę kompleksową, która przyjdzie do Ciebie z zakładu energetycznego w formie papierowej.

Masz instalację fotowoltaiczną – i co dalej?

Gdy dopniesz wszystkie formalności z operatorem, zaczniesz sam wytwarzać prąd dla swojego domu!

Twój operator energetyczny narzuci Ci konkretny okres rozliczeniowy (1-miesięczny, 2-miesięczny lub 6-miesięczny). Jeśli w Twoim przypadku będzie to okres 1-miesięczny lub 2-miesięczny, to sugeruję Ci zmienić go na okres 6-miesięczny, który jest najbardziej opłacalny dla osób posiadających instalację fotowoltaiczną. 

Chociaż nie będziesz płacił nowych rachunków za prąd, to wciąż będziesz opłacał 2 razy do roku tak zwane utrzymanie licznika, które wynosi około 60 – 80 zł każdorazowo (kwestia indywidualna).

Energia, którą będziesz wpuszczał w sieć, będzie dostępna dla Ciebie przez rok. Wszelkie rozliczenia, które będą do Ciebie przychodzić, będą potrzebne operatorowi do bilansu i nie powinieneś się nimi martwić.

Obniżasz koszt fotowoltaiki o 5000 zł
z dotacji o swoją wysokość podatku PIT

Dokumentacja, którą uzbierałeś, czyli wszystkie umowy i faktury będą Ci potrzebne do wniosku o dotację z programu Mój Prąd i o ulgę termomodernizacyjną (więcej o dotacji i uldze przeczytasz TUTAJ).

Program Mój Prąd prawdopodobnie ruszy w lipcu 2021. Jeśli będziesz potrzebował pomocy w stworzeniu wniosku o dotację, to skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci skompletować dokumenty i złożyć wniosek przez platformę EPUAP.

Gdy złożysz dokumenty online, pamiętaj, żeby zaglądać na maila, bo to tam urząd będzie się kontaktował albo określi Ci czas na ewentualne uzupełnienie dokumentów. 

Żeby jako właściciel budynku skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, powinieneś dołączyć do rozliczenia PITu fakturę końcową. 

Kilka lat później… 

Wiedziałeś jak wygląda zakup paneli słonecznych i właśnie dotarłeś do końca!

Fotowoltaika właśnie Ci się zwróciła!

Korzystasz już z prądu niemal za darmo i oszczędzasz dzięki swojej mądrej decyzji. 

Brawo!

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zalety fotowoltaiki – poznaj korzyści! -> KLIK
U kogo kupić panele fotowoltaiczne? -> KLIK
Gotowe realizacje moich klientów -> KLIK
Dla jakiego domu panele słoneczne są najlepsze? -> KLIK
Jak uzyskać pieniądze na panele fotowoltaiczne? -> KLIK
Fotowoltaika dla rolników -> KLIK

Masz pytania?

Wciąż nie jesteś pewien jak wygląda zakup paneli słonecznych krok po kroku?

Wypełnij krótki formularz kontaktowy na samym dole tej strony
, bądź napisz/zadzwoń do mnie.


 

Nazywam się Mateusz Englot
jestem specjalistą ds. fotowoltaiki

Jestem tutaj po to, aby pokazać Ci czym są odnawialne źródła energii, a także pomóc Ci w doborze najbardziej optymalnych rozwiązań dla Twojego domu lub firmy.

Social media

Zobacz także te artykuły

Nazywam się Mateusz Englot
jestem specjalista ds. fotowoltaiki

Jestem tutaj po to, aby pokazać Ci czym są odnawialne źródła energii, a także pomóc Ci w doborze najbardziej optymalnych rozwiązań dla Twojego domu lub firmy.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ,
A JA DOBIORĘ INSTALACJĘ DLA CIEBIE

Mateusz Englot - Fotowoltaika na Podkarpaciu logo

Zrób pierwszy krok

w kierunku taniej i ekologicznej energii!

Mateusz Englot

ERATO ENERGY - Fotowoltaika - Logo firmowe

Potrzebujesz profesjonalnej porady dotyczącej fotowoltaiki?

Rozwiej swoje wątpliwości dotyczące odpowiednich paneli słonecznych dla Twojego domu podczas bezpłatnej konsultacji ze mną. Wypełnij krótki formularz, a ja oddzwonię lub napiszę Ci maila w ciągu 1 dnia roboczego.

    Copyright 2020 © MateuszEnglot.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Strona by O.