fbpx

Fotowoltaika?

Zaufaj najlepszym

Umów się na bezpłatny audyt i wycenę

Co to jest fotowoltaika?

Co to jest fotowoltaika, instalacja fotowoltaiczna? Jest to zestaw urządzeń, który pozwala zamienić promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Fotowoltaika w postaci własnego systemu skutecznie obniży wysokość rachunków za energię elektryczną niemal do zera i przy jednorazowej inwestycji, pozwoli czerpać zyski przez długie lata.

Głównymi i podstawowymi elementami zestawu fotowoltaicznego są:

Moduły (panele)
fotowoltaiczne

generują energię elektryczną bezpośrednio z padającego na nie światła dziennego (energii słonecznej). Składają się z wielu pojedynczych ogniw połączonych szeregowo, zamkniętych w prostokątnej, aluminiowej ramie i przykrytych hartowanym szkłem bezpiecznym. Są niezwykle wydajne i żywotne, oprócz 12-letniej gwarancji produktowej, posiadają również 25-letnią gwarancję producenta na wydajność produkcji (nie mniejszą niż 80%).

Inwerter
(falownik)

to urządzenie, które służy do przekształcenia produkowanego w panelach fotowoltaicznych prądu stałego na prąd zmienny, o parametrach umożliwiających zasilenie urządzeń elektrycznych oraz jego dostarczanie do instalacji elektrycznej, a później sieci elektroenergetycznej. Posiada kilkuletnią gwarancję, w zależności od producenta (zazwyczaj 10 lat). Inwerter jest połączony z internetem, służy również do monitorowania działania instalacji.

Okablowanie
i zabezpieczenia

służą do połączenia modułów i inwertera w działającą i sprawną instalację fotowoltaiczną. Systemowa podkonstrukcja służy do bezpiecznego montażu i użytkowania paneli fotowoltaicznych. Za montaż instalacji odpowiadamy samodzielnie – w naszej firmie zatrudniamy samodzielnie i szkolimy własnych Pracowników, posiadamy własny sprzęt i doświadczenie w tym, co robimy. Na nasze realizacje zapewniamy 5-letnią gwarancję.

Jak działa fotowoltaika w Twoim domu?

Panele fotowoltaiczne na domu

Schemat działania instalacji fotowoltaicznej jest bardzo prosty. Panele, przy ekspozycji na światło dzienne wytwarzają energię elektryczną. Panele fotowoltaiczne możemy zamontować w dogodnej lokalizacji – na dachu skośnym, na dachu płaskim (stropodachu) oraz na konstrukcji na gruncie. Ich ilość zależy od mocy pojedynczego modułu oraz pożądanej mocy całej instalacji, natomiast ich wielkość jest zbliżona do siebie niezależnie od producenta, a sam produkt występuje w różnych wariantach estetycznych i wydajnościowych.

Przy pomocy inwertera oraz odpowiednich zabezpieczeń, energię wytwarzaną przez panele (prąd stały) można przekazać dalej, w formie prądu zmiennego. Prąd zmienny płynie w wewnętrznej instalacji elektroenergetycznej w obiekcie i całej sieci niskiego napięcia. Wyprodukowana energia zostanie wykorzystana na potrzeby bieżącego zużycia prądu, a jej nadmiar – wprowadzony do sieci elektroenergetycznej.

Panele fotowoltaiczne na domu
Panele słoneczne przy Twoim domu

Nadmiar energii, który został wprowadzony do sieci zlicza licznik dwukierunkowy, a następnie bilansuje się w stosunku do zużycia energii elektrycznej. Należy pamiętać, że panele produkują energię w czasie dnia, stąd energia ze zwiększonej produkcji zostanie wprowadzona do sieci. Energia ta jednak do nas wraca, zawsze kiedy tego potrzebujemy. Najłatwiej używając obrazowego przykładu: nadwyżki wprowadzone do sieci w lecie, odbierzemy w zimie, kiedy dostęp do światła dziennego mamy mniejszy, a nasze zużycie rośnie. Nadmiar zgromadzony w ciągu dnia, wykorzystywany jest natomiast w nocy.

jak działają panele słoneczne - rysunek

Instalacje fotowoltaiczne nie wymagają żadnej obsługi, działają w pełni automatycznie oraz cechują się kilkudziesięcioletnią żywotnością. Nie musisz myć swoich paneli odśnieżać, są też odporne na warunki atmosferyczne. Falownik łączy się z internetem, co pozwala na zdalny odczyt ilości produkowanej energii. Dodatkowo każdy z producentów oferuje również aplikacje na urządzenia mobilne. W przypadku, gdy posiadasz większe potrzeby, na rynku możesz kupić dodatkowe urządzenia, które pozwolą Ci na zaawansowane monitorowanie i zarządzanie instalacją.

jak działają panele słoneczne - rysunek

SKONTAKTUJ SIĘ, BY DOBRAĆ FOTOWOLTAIKĘ

Mateusz Englot - Fotowoltaika na Podkarpaciu logo

Zrób pierwszy krok

w kierunku taniej i ekologicznej energii!

Mateusz Englot

ERATO ENERGY - Fotowoltaika - Logo firmowe

Potrzebujesz profesjonalnej porady dotyczącej fotowoltaiki?

Rozwiej swoje wątpliwości dotyczące odpowiednich paneli słonecznych dla Twojego domu podczas bezpłatnej konsultacji ze mną. Wypełnij krótki formularz, a ja oddzwonię lub napiszę Ci maila w ciągu 1 dnia roboczego.

    Copyright 2020 © MateuszEnglot.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Strona by O.