fbpx
9 pytań o fotowoltaikę - obrazek przedstawia kilkadziesiąt kwadratowych tabliczek ze znakami zapytania

9 pytań o fotowoltaikę

9 pytań o fotowoltaikę – kto je wymyślił?

9 pytań o fotowoltaikę to nic innego jak tematy, które na co dzień nurtują moich klientów.

Pytania wymyśliły takie jak Ty, które wciąż zastanawiają się nad wieloma sprawami przed zakupem instalacji.

Mam nadzieję, że jeśli masz jakieś wątpliwości, w właśnie w tym wpisie uda mi się je rozwiać.

Udanej lektury!

1. Czy można sfinansować instalację fotowoltaiczną w ratach?

Tak. Koszt inwestycji możesz pokryć zarówno gotówką (przelewem), jak i sfinansować kredytem w banku.

Jako klient indywidualny podczas podpisania umowy wybierasz formę finansowania (gotówka, kredyt z wkładem własnym, kredyt bez wkładu własnego). Jeśli wybrałeś kredyt, to wspólnie wprowadzamy wniosek do banku, czekamy na odpowiedź i gotowe! Zazwyczaj procedura trwa około 15 minut i nie wymaga dodatkowych dokumentów.

Jeśli jesteś klientem biznesowym, możesz również sfinansować panele słoneczne leasingiem. Ta procedura trwa już nieco dłużej, ale tak jak w innych przypadkach – zajmiemy się tym za Ciebie.

Współpracujemy z kilkoma bankami, które udzielają naszym klientom kredytów na preferencyjnych warunkach i na niskim oprocentowaniu. Możesz wziąć raty w zakresie od 3 do nawet 120 miesięcy (10 lat), aby sfinansować swoją fotowoltaikę.

Oprocentowanie wynosi 0,25% lub 0,30% w skali miesiąca. Jest to oprocentowanie stałe, banki gwarantują stałą ratę przez cały okres trwania kredytu. Gdy na Twoje konto wpłyną środki z dotacji, możesz (ale nie musisz) przeznaczyć je na szybszą spłatę zobowiązania, dzięki czemu jeszcze szybciej odczujesz oszczędności.

2. Czy jest jakiś płatny serwis albo dodatkowe koszty utrzymania paneli słonecznych?

Nie, instalacja fotowoltaiczna jest bezobsługowa. Falownik sam steruje Twoją instalacją, a Ty możesz wygodnie kontrolować uzyski z poziomu dedykowanej aplikacji w telefonie.

Instalacja nie potrzebuje też do działania żadnego płynu, ani paliwa. Nie musisz niczego włączać, wyłączać, wymieniać, doglądać, czy konserwować. Elementy instalacji objęte są gwarancją, więc jeśli coś nie działa, zgłaszasz taką sprawę do nas i nieodpłatnie zajmuje się nią nasz serwis. Jako dostawcy nie wymagamy od Ciebie żadnych przeglądów, abyś utrzymał gwarancję.

3. Czy można ogrzewać wodę panelami fotowoltaicznymi?

Oczywiście, że tak, pod warunkiem, że do ogrzewania wody wykorzystujesz prąd. Każde urządzenie na prąd może być zasilane energią pochodzącą z paneli słonecznych. Do ogrzania wody z energii z paneli słonecznych, potrzebujesz zbiornika oraz grzałki elektrycznej lub podgrzewacza.

Pamiętaj jednak, że ogrzewanie wody prądem będzie generowało większe zużycie prądu. W takim przypadku zalecam montaż dodatkowych 2-3 modułów fotowoltaicznych, które wyprodukują odpowiednią ilość prądu.

Warto wspomnieć o tym doradcy już na etapie doboru instalacji. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dobrane panele słoneczne będą dopasowane do Twojego zużycia prądu.

4. Ile miejsca zajmie instalacja na dachu? Czy zmieści się u mnie na dachu?

To oczywiście zależy od wielkości instalacji i od dachu.

Można szacować, że jeden moduł fotowoltaiczny zajmuje od 1,7 do 2 metrów kwadratowych, a czasami nawet więcej.

Na rynku dostępne są różne moce modułów, a wraz z większą mocą paneli najczęściej rośnie też ich rozmiar.

Standardowo 3 kW zajmuje około 15 metrów kwadratowych, a 5 kW około 25 m2. Wiele zależy też od tego, czy jest to „prosty” dach czy ma wykusze, okna dachowe, kominy, śniegołapy i inne elementy, które trzeba ominąć lub się od nich odsunąć w celu uniknięcia zacienienia.

Kwestia zarówno doboru instalacji jak i jej umiejscowienia jest więc mocno indywidualna – najlepiej zostaw to mnie.

Przeczytaj wpis, w którym napisałem o tym dla jakiego domu panele słoneczne są najlepsze.

Zadzwoń – przyjadę i doradzę.

5. Jakie są gwarancje i jak długo ten sprzęt wytrzyma?

Żywotność samych paneli określa się na 30-40 lat.

Natomiast instalacja to nie tylko panele fotowoltaiczne. Panele obejmuje 12- lub 25-letnia gwarancja podstawowa oraz 25- lub 30-letnia gwarancja mocy (uzysków).

Falowniki, które oferuję, są objęte 10-letnią gwarancją. To wystarczający czas na to, by inwestycja zwróciła Ci się dwukrotnie.

6. Czy jest jakaś dotacja na panele fotowoltaiczne?

Jest to jedno z najczęściej pojawiających się pytań.

Tak, są różne dotacje i formy wsparcia. Opisałem je w artykułach na moim blogu.

W najbliższym czasie (planowo od 1 lipca) ruszy kolejny (trzeci) nabór programu Mój Prąd, więc jest to idealny moment na podjęcie decyzji o montażu instalacji.

Kolejnej takiej szansy może już nie być!

7. Czy panele fotowoltaiczne wytrzymają opady gradu?

Tak. Panele pokryte są grubym szkłem, które testowane jest na uderzenia gradu o średnicy 25 mm z prędkością prawie 100 km/h. Są więc bardzo wytrzymałe i grad nie stanowi dla nich dużego zagrożenia.

Wiemy jednak, że natura bywa nieprzewidywalna, warto więc mimo wszystko ubezpieczyć swoją instalację – nie są to wysokie koszty.

8. Jaką instalację muszę założyć, jeśli chcę przejść na ogrzewanie elektryczne?

Zależy to od bardzo wielu czynników, takich jak: wielkość budynku, ilość okien, ocieplenie ścian i wiele wiele innych, które związane są z samym budynkiem.

Druga sprawa to wybór urządzenia, które będzie „grzało”. Mogą to być promienniki ciepła, maty grzewcze, różnego rodzaju piece elektryczne lub akumulacyjne, czy też pompa ciepła. Rozwiązań jest wiele i temat jest zbyt złożony by odpowiedzieć jednoznacznie.

Na pewno zużycie tego typu ogrzewania domu nie będzie niższe niż 5000-6000 kWh rocznie (na samo ogrzewanie). Dodając do tego obecne zużycie prądu w Twoim domu, łatwo jest policzyć, że potrzebna będzie 10 kWp lub większa.

Warto wykonać audyt, czyli po prostu zlecić to specjalistom. Tak się składa, że zajmuję się również i tym, a w ofercie Erato Energy mamy pompy ciepła uznanej marki LG.

Zapraszam więc do bezpłatnej konsultacji.

9. Co ze zmianami, które wchodzą od 2022 roku w kwestii rozliczeń z zakładami energetycznymi?

Ciężko jednoznacznie skomentować tę sprawę na ten moment. Wiadome jest to, że warunki dla prosumentów będą mniej korzystne od przyszłego roku. Co jednak ważne – będzie to dotyczyło TYLKO nowych prosumentów.

Kto już założył instalację, ten korzysta i nadal będzie korzystał z obecnego systemu opustów. Każdy kto przyłączy do sieci swoją instalację jeszcze w tym roku, również pozostanie na „starych” warunkach.

Wniosek?

Nie czekać, nie gdybać, tylko działać póki warunki są korzystne i póki są dotacje!

9 pytań o fotowoltaikę to dla Ciebie za mało?
A może masz inne pytanie, na które nie znalazłeś odpowiedzi?

Napisz do mnie, lub zadzwoń!

Nazywam się Mateusz Englot
jestem specjalistą ds. fotowoltaiki

Jestem tutaj po to, aby pokazać Ci czym są odnawialne źródła energii, a także pomóc Ci w doborze najbardziej optymalnych rozwiązań dla Twojego domu lub firmy.

Social media

Zobacz także te artykuły

Nazywam się Mateusz Englot
jestem specjalista ds. fotowoltaiki

Jestem tutaj po to, aby pokazać Ci czym są odnawialne źródła energii, a także pomóc Ci w doborze najbardziej optymalnych rozwiązań dla Twojego domu lub firmy.

Social media

SKONTAKTUJ SIĘ,
A JA DOBIORĘ INSTALACJĘ DLA CIEBIE

Mateusz Englot - Fotowoltaika na Podkarpaciu logo

Zrób pierwszy krok

w kierunku taniej i ekologicznej energii!

Mateusz Englot

ERATO ENERGY - Fotowoltaika - Logo firmowe

Potrzebujesz profesjonalnej porady dotyczącej fotowoltaiki?

Rozwiej swoje wątpliwości dotyczące odpowiednich paneli słonecznych dla Twojego domu podczas bezpłatnej konsultacji ze mną. Wypełnij krótki formularz, a ja oddzwonię lub napiszę Ci maila w ciągu 1 dnia roboczego.

    Copyright 2020 © MateuszEnglot.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone. Strona by O.